Tetovaný

Jak jste se dostal k psaní?
Vždycky jsem věděl, že chci být spisovatel, dokonce už na základní škole. Chtěl jsem psát komiksy. Poté, co jsem jich pár udělal na střední škole, jsem zjistil, že se mi líbí mít kompletní kontrolu nad celým procesem a nebýt závislý na výtvarnících. Soustředil jsem se na prózu, napsal několik knih, které se prodávaly až když jsem byl připraven na profesionální úroveň. Odpromoval jsem s titulem z anglického jazyka – který je ve skutečnosti k ničemu. Ihned jsem nastoupil v nakladatelství jako editor a copyeditor, a poté se dostal i do produkce. To mi velmi prospělo.

Řekněte nám něco o Démonském cyklu…
Je to fantasy série postavená na světě, kde každou noc ze země povstávají démoni. Civilizace byla technologicky vyspělá, ale pak přišla válka s démony, o které si lidé mysleli, že ji vyhráli. O několik tisíc let později se démoni znovu objevili, avšak lidé již zapomněli na magii, kterou potřebují, aby je porazili. Démoni se skrývali a jejich počty se rozrostly, a jelikož obyčejné zbraně proti nim nic nezmohly, vytlačili lidstvo zpět do před-industriální společnosti.

Dozvěděli jsme se, že se zajímáte o role-playing games (RPG hry). Pomohlo to vašemu psaní nebo ho naopak potlačovalo?
Moje oblíbená hra byla vždy Dungeons and Dragons. Myslím, že jsem se jejím hraním hodně naučil o psaní. Když hrajete, jste v interakci s publikem a můžete vidět, kdy jsou lidé znudění nebo co je zajímá. Ale měl jsem také období, kdy jsem hodně hrál a málo psal. Kreativní zápal byl uhašen hraním. Chci říct, že jsem neměl potřebu psát – až do doby, kdy jsem přestal hrát a začal jsem tedy znovu psát. Pokud chcete psát, musíte na to soustředit svou kreativní energii.

Stephen King mluví o svém psaní jako o skříňce s nářadím (gramatika, slovník), co je ve vaší skříňce s nářadím?
Myslím, že mám jedinečný způsob psaní. Před tím než začnu psát prózu, si sepíšu detailní seznam všeho, co se má v knize stát. Kniha, na které pracuji, má 150-ti stránkový odrážkový seznam všeho, co se stane. A když začnu psát prózu, rozložím to vše do příběhu. A jak série pokračuje, tato osnova mě udržuje soustředěného.

To je neuvěřitelně metodické…
Několik let jsem pracoval jako editor a copyeditor a takové zkušenosti jsou občas výhodou, protože mluvím stejným jazykem jako moji editoři, ale někdy i nevýhodou, protože každý editor má své vlastní názory a zlozvyky, což je někdy na obtíž.

Je pro vás psaní z pohledu žen snadné?
Nepřipadá mi to lehčí nebo těžší než psaní z pohledu mužů. Prostě je píšu. Mám štěstí, že mám kolem sebe spoustu silných a inteligentních žen. V literatuře, obzvláště ve fantasy literatuře, není dost ženských hrdinek, jsem si toho vědom a snažím se to změnit. Můžete se příliš soustředit na to, jak napsat ženský charakter „důkladně“. Ale pak můžete zapomenout, že lidé zkrátka nejsou dokonalí tvorové, mají své chyby. Ať už píšete z pohledu muže či ženy, oba budou dělat úžasné a rozumné věci, ale také budou dělat špatná rozhodnutí. Pokud se budete přespříliš snažit stvořit perfektní, silné ženské či mužské hrdiny, přestanou působit reálně. Vždy se ujišťuji, že každá postava má kousek velikosti, ale také své chyby.

Napsal jste novely a romány…
To vyžaduje naprosto odlišný soubor dovedností. Co se novely týče, myslel jsem, že napsat první je snadné, ale na konci bývá mnohem více práce, než jsem očekával. Novelu můžu začít psát a dokončit ji v relativně krátkém období, třeba měsíc pokud se na to opravdu soustředím, ale trvá mi asi dva roky než napíšu knihu. Když máte takové velké projekty, musíte od toho ustoupit. Je fajn mít něco, co můžu začít a dokončit relativně rychle a mít pocit uspokojení, který obvykle mívám jen jednou za pár let.

Jako spisovatel sci-fi a fantasy, co říkáte na přechod k digitálnímu publikování?
Všechny mé knihy jsou k dostání jako e-knihy. Nemyslím si, že je nějaký důvod, proč by tištěné knihy a e-knihy nemohly spolu v klidu koexistovat. Jsem sběratel a milovník knih, mám obrovskou knihovnu s knihami, které zbožňuji. Pokaždé, když nějakou knihu přečtu, nechám si ji a mám z toho dobrý pocit. Ale také jezdím na turné a do různých měst každý den. Snažím se cestovat nalehko a nemůžu s sebou brát hromadu knih, takže mám svůj ipad a tu hromadu knih mám nahranou v něm. Pokud lidé čtou rádi, budou číst v takovém formátu, který jim nejvíce vyhovuje. Znám spoustu lidí, kteří sice čtou e-knihy, ale stále také nakupují tištěné knihy, které pro ně mají nějaký zvláštní význam.

Internet nabízí výhody, kterým je těžké vzdorovat…
Je snadné zapomenout na kamenný obchod, když víte, že knihu, kterou chcete, seženete přes internet levněji. Budete myslet jen na výhodnou koupi, kterou ušetříte dolar či dva. Ale potom když se knihkupectví zavírají si uvědomíte, jak skvělé bylo je tu mít. Myslím, že lidé by se měli snažit podporovat svá knihkupectví. A pokud čtete digitální knihy – je to v pořádku. Ale to neznamená, že nemůžete knihy kupovat i na jiných místech, nebo je kupujte jako dárky pro vaše děti, přátele a rodinu. Vím, jak moc mi chybí zdejší knihkupectví, která jsou nyní pryč. Nemyslím si, že knihy a e-knihy spolu musí být ve válce.

Zanechat komentář