Tetovaný

Americký spisovatel Peter V. Brett se narodil 8. února 1973 v New Rochell ve státu New York. Jako vůbec první knihu si mimo školní obrázkové publikace přečetl Tolkienova Hobita, a snad ani netřeba dodávat, že se kniha stala okamžitě jeho nejoblíbenějším dětským čtením a navíc si není těžké domyslet, že právě Hobit stál za Peterovým přáním být spisovatelem fantasy. Je ale třeba přiznat, že to zpočátku nebylo tak jednoznačné, zhruba ve stejnou dobu totiž Brett objevil také komiks z řady X-Men a pár let přemýšlel rovněž o kariéře komiksového výtvarníka. Roky nadšeného hraní her na hrdiny ho naučily tvorbě světů, ale také snaze vyhnout se obvyklým žánrovým klišé. Inspiraci však nečerpal pouze z dětské četby a hraní her, o něco později měla své slovo i středověká anglická literatura v čele s proslulými Canterburskými povídkami, v nichž se pravděpodobně skrývá autorova snaha popsat příběh z různých úhlů pohledu hned několika postav. Základní inspirační zdroje máme sice nastíněny, ovšem cesta k prvnímu vydanému románu byla dlouhá a obtížná. První román s pracovním názvem An Unlikely Champion dokončil v roce 1990 a později ho ztratil, což jak sám přiznává, nebyla vzhledem ke kvalitám rukopisu vůbec žádná tragédie, navíc se na počátku devadesátých let naštěstí ještě neprosadil hloupý trend vydávání nevyzrálých teenagerovských prací. Zhruba v té době autor nastoupil na univerzitu v Buffalu, kde dle svých slov studoval především hraní Dungeons & Dragons, šerm a holky. Přesto se mu v roce 1995 podařilo úspěšně dokončit studium anglického jazyka a dějin umění. Poté se osm měsíců věnoval práci v komiksovém obchodě a přemýšlel, co se životem. Později nastoupil do lékařského vydavatelství, kde strávil deset let v malé kancelářské kóji s mizivou nadějí na vysvobození v podobě spisovatelského řemesla. Ne že by se ale nesnažil, v roce 1999 absolvoval kurz psaní pro autory fantasy, na kterém napsal úvodní kapitolu svého dnes debutového románu. Následovala léta, při kterých rukopis odkládal a opakovaně se k němu vracel, pilně ho přepracovával a neustále upravoval.

Vytrvalá snaha se mu vyplatila – v červnu roku 2007 prodal práva na svůj v pořadí už čtvrtý napsaný román The Painted Man (2008, česky Tetovaný/Triton 2010), jenž byl ve Spojených státech přejmenován na Warded Man. Záhy se roznesla zpráva, že jde o nejlepší fantastický debut od Jména větru Patricka Rothfusse, stejně jako se nedávno u Levé ruky boží Paula Hoffmana tvrdilo, že jde o nejlepší debut od Tetovaného. (Zdá se, že americké nakladatele omrzelo věčné přirovnávání k Pánu prstenů nebo Duně, i když i to se tu a tam objeví.) Nicméně stejně jako Rothfuss, tak i Brett prodal se svým prvním románem hned dvě pokračování, a tak se můžeme už dnes těšit na další svazky série Demon: The Desert Spear / Pouštní Kopí (2010) a The Daylight War / Válka za bílého dne (2012). Ačkoli autor nemá v úmyslu napsat další z nekonečných sérií (série byla avizována jako trilogie), nevyhýbá se ani myšlence na čtyřdílný nebo pětidílný cyklus, záleží na tom, jak se mu podaří zachytit všechna vlákna plánovaného příběhu. Přesto však hodlá každý román cyklu víceméně uzavřít. Ještě před vydáním prvního dílu se podařilo rovněž prodat práva do několika zemí, a dnes už má autor na svém webu mapu světa, na níž se utěšeně rozlévá červená barva „dobytých“ území. Už v říjnu roku 2007 tak mohl Peat (jak mu říkají přátelé) opustit zaměstnání a stát se spisovatelem z povolání, splnil se mu tak dětský sen, ve který už pomalu přestával doufat.

Úvodní svazek série popisuje skrze pohled tří dospívajících hrdinů svět, kde byla většina kdysi velmi rozvinuté civilizace vyhlazena po návratu démonů – jakýchsi elementárních, magií nadaných a dávno zapomenutých sil z jádra planety. Zbytky populace se skrývají na několika bezpečných místech, která za nocí čelí útokům a jen zřídka se zmohou na víc než jen zoufalou obranu, většinou ve formě pasti, která démona zadrží až do příchodu úsvitu. Každá z trojice postav – Arlen, Leesha a Rojer – v sobě objevuje skrytý talent, jak svým osobitým způsobem čelit nebezpečí a pokusit se rovnováhu sil zvrátit na stranu zbídačeného lidstva. Pokračování přinese vedle dalších osudů známé trojice rovněž příběh Ahmanna Jardira, vůdce města Krasian, které se za cenu vysokých obětí brání démonické hrozbě, a dívky Renny poté, co opouští svou vesnici. Ovšem autor jednotlivé příběhy rozvíjí rovněž v souboru The Great Bazaar, And Other Stories (2010), kde se vedle jednoho delšího příběhu objeví rovněž řada vynechaných scén z prvního dílu a další doprovodný materiál.

Peter V. Brett dnes žije v newyorském Brooklynu se svou ženou a dcerou, více inforamcí najdete na jeho webových stránkách www.petervbrett.com, kde jsou vedle řady recenzí a rozhovorů k vidění i některé ze zmíněných vynechaných scén z obou dokončených románů.

Dílo Petera V. Bretta

Démonský cyklus:
1. Tetovaný (The Painted Man/The Warded Man – 2008/2009; v ČR 2010)
2. Pouštní kopí (The Desert Spear – 27. březen 2010; v ČR květen 2010)
3. Válka za bílého dne (The Daylight War – 12. únor 2013; v ČR květen 2013)
4. Trůn lebek (The Skull Throne – 24. březen 2015; v ČR říjen 2015)

Teprve vyjde:
5. Jádro (The Core – 15. srpen 2017; v ČR 1. čtvrtletí 2018)

Samostatné povídky, doplňující Démonský cyklus:
Chrany
– souborné vydání tří povídek:
1. Bryanovo zlato (Brayan’s Gold)
2. Velký Bazar (The Great Bazaar, and Other Stories)
3. Poselský odkaz (Messenger´s Legacy)