Tetovaný

Nikdy neposuzuj knihu podle obálky. To je všeobecně známé pořekadlo. Ale řídíme se jím? Asi to zná každý z nás. Jen tak bezcílně bloumáme po knihkupectví a čekáme, co nám padne do oka. Některé knihy prostě přehlížíme, jiné nás něčím zaujmou. Autor nás sice svými slovy může přimět k otáčení dalších a dalších stránek, ale co skutečně stojí za tím, že po knize v regálu vůbec sáhneme? Odpověď je nasnadě – poutavá obálka.

Peter V. Brett se o tom sám mohl přesvědčit na vlastní kůži. Jeho poslední kniha se umístila jako číslo 3 na seznamu bestsellerů v Británii, na 5. místě v Německu a „až“ na 19. místě v USA. A to jen kvůli obálce.

První kniha jeho Démonského cyklu vyšla v Americe pod jiným názvem a s jinou obálkou než tomu bylo v Británii. Design coveru pro The Painted Man v UK vytvořil ilustrátor Larry Rostant a nakladatelství Del Rey books vydalo knihu pod názvem The Warded Man v US, ovšem s jiným designem. Není to zvláštní? Stejná kniha, stejná slova, avšak naprosto zásadní rozdíl v prodejích.

Samozřejmě lidé, kteří si knihu přečetli a líbila se jim, se stávají zdrojem kladných referencí, doporučí knihu svým přátelům a známým, kteří si ji na základě toho koupí. Ovšem stěžejním problémem je získat vůbec ty prvotní čtenáře. Nakladatelé v UK a v Německu odvedli v tomto ohledu dobrou práci. O nakladatelství Del Rey books se totéž říct nedá. Prvotní obálka The Warded Man je nezajímavá, strohá a nic moc fantasy na ní opravdu není. Nakonec si to US nakladatelství uvědomilo a přešlo na Rostantův design a prodeje začaly stoupat. Všechny následující knihy pak již vyšly s obálkou Larryho Rostanta. Zda to byl posun k lepšímu, posuďte koneckonců sami.

Rubrika: Novinky

Zanechat komentář