Tetovaný

V minulém článku jsme si přiblížili příběh coveru první knihy Démonského cyklu Petera V. Bretta, Tetovaný. Pojďme se nyní podívat blíže na vznik coveru zatím posledního dílu – Války za bílého dne, neboť i on prošel zajímavým vývojem.

Po velkém úspěchu britských verzí coverů, které vytvořil ilustrátor Larry Rostant (a které díkybohu převzalo i naše české nakladatelství Triton), bylo nemyslitelné, aby obálky dalších dílů navrhoval někdo jiný. Emma Coode, Peterova UK vydavatelka, přišla se zajímavým nápadem, a sice, že by na obálce třetí knihy mohla být žena, s čímž Peter nadšeně souhlasil. Jako první kandidátka na cover se jistě nabízí Leesha, která je bezesporu neodmyslitelnou hrdinkou celého Démonského cyklu, nakonec se ale oba shodli, že mnohem více vzrušující volbou bude Reena. V té době byl Peter na začátku tvorby Války za bílého dne a věnoval se zrovna společně části Arlena a Reeny.

O několik měsíců později Peterovi přišel tento Rostantův úžasný návrh coveru:

Mělo to ale pár háčků. Celkový vzhled moc neodpovídal Reeně, a tak Peter poslal pár návrhů na úpravu co se týče oblečení, vlasů, apod.

Cover však neprošel týmovým meetingem ve Voyageru (UK nakladatelství), a zvažovali změnu. Tou dobou již Peter ve Válce za bílého dne značně pokročil a začalo být nabíledni, že třetí kniha se stane záležitostí Inevery. Proto navrhl, aby zvážili Ineveru na obálku namísto Reeny. Později přišel další hrubý návrh, tentokrát již s Ineverou:

Samozřejmě si to vyžádalo další připomínky ohledně oblečení, vlasů, šperků, a samozřejmě bylo také potřeba odstranit ten meč, o kterém v knize nebyla ani zmínka.

Úžasný posun, nemyslíte? Tohle už se Ineveře jak ji známe podobalo mnohem víc. Ale změnám ještě nebyl konec.

Všechno skvělá práce, ale konečná jednomyslná shoda se stále nedařila, takže návrhy pokračovaly dále.

A výsledek?

Čiší z toho tolik síly a energie, ačkoli to vypadá, jako by roztříštila obrovský kus ledu. Proběhla tedy ještě jedna menší změna pozadí, které by odpovídalo více Démonskému cyklu, Inevera dostala jiný nůž a průsvitnější závoj, a výsledný cover, tak jak ho známe, je konečně na světě.

Je to vážně úžasné vidět, čím vším cover projde, než se dostane v konečné verzi čtenáři do rukou. Mě osobně se asi nejvíce líbí úplně ten první s Reenou, i když je pravda, že to moc neodpovídá předloze. Ale Rostantova práce je opravdu obdivuhodná (pokud jste tak ještě neučinili, podívejte se na další jeho dílo na jeho webu Larry Rostant). A který cover se nejvíce zamlouvá Vám? Piště do komentů. 🙂

Rubrika: Novinky

Zanechat komentář